Yozgat Bozok Üniversitesi

RAYLI SİSTEMLER MAKİNE TEKNOLOJİSİ PROGRAMI

PROGRAM HAKKINDA

Demir yolu ulaşımının güvenli ve hızlı oluşunun yanında endüstrileşmedeki rolü sayesinde tüm dünyada hızla gelişmektedir. Ortaya çıkan yeni uygulamalar ve geçmiş yıllara göre daha karmaşık hâle gelen demir yolu trafiğinin güvenli bir şekilde yürütülmesinin önemi daha da artmakta ve bu alanlarda görev alacak iş gücünün yetiştirilmesini gerekli kılmaktadır.

Yozgat Bozok Üniversitesi Sorgun MYO bünyesinde açılan Ulaştırma Hizmetleri Bölümü Raylı Sistemler Makine Teknolojisi programı ile demir yolu ulaşımında görev alacak, sorumluluk sahibi, görev bilinci yüksek insan gücü yetiştirilmesi amaçlanmaktadır. Programımız bu genel hedefler doğrultusunda iş güvenliğine önem veren, mesleğinde bilgisayar kullanabilen, teknik çizim ve şemaları okuyup anlayabilen, ekipmanları kullanabilen, bakım ve onarım yapabilen, üst birimlerden aldığı talimatları anlayıp alt birimlere aktarabilen, sorumluluk alabilen, takım çalışması yapabilen, kayıt tutup rapor hazırlayabilen elemanlar yetiştirmeyi amaçlar.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Raylı Sistemler Makine Teknolojisi programından mezun olan öğrenciler kazandıkları yeterlikler doğrultusunda; raylı sistemler sektöründe hizmet veren TCDD ve bağlı iştirak kuruluşlarda, belediyelere bağlı kentçi raylı sistem işletmeler ve özel sektörde bulunan birçok firmada istihdam edilir. Başta TCDD ve iştiraki olan kuruluşlar, raylı sistemler ağına sahip belediyeler ve özel sektörde faaliyet gösteren birçok raylı sistemler firmasında bakım-onarım elemanı, operatör, makinist, vatman, makasçı, kondüktör, tekniker, asansör teknik elemanı olarak görev yapabilirler.

Raylı sistem araçlarının düzenli bakımlarını yaparlar, var olan bir arızanın kaynağını tespit eder ve arızayı giderirler, arızayı giderecek yetki veya yeterliğe sahip değilse ilgilileri bilgilendirir.

Bunun haricinde Raylı Sistemler bölümlerinden mezun olan öğrenciler için Makinist olma imkânı bulunmaktadır. Makinist olabilmek için, ilgili makinistlik kursu ve eğitimleri tamamlamaları halinde TCDD’de makinist, belediye ve kent içi raylı ulaşım taşıtlarında vatman, yol bakım-onarım ve inşaatı yapan çeşitli özel sektör firmaların bünyesinde kullandığı raylı taşıtların operatör ve makinistliği yapabilirler. Herhangi bir lisans diplomalarına sahip olmaları halinde ise yüksek hızlı tren makinisti olabilirler.

EĞİTİM SONRASI UNVAN VE MESLEKİ İLERLEME

Eğitimini başarıyla tamamlayan öğrencilere “Raylı Sistemler Makine Teknikeri” sıfatıyla ön lisans diploması verilir.

Raylı Sistemler Makine Teknolojisi ön lisans mezunları, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilen Dikey Geçiş Sınavı’nda (DGS) yeterli puanı almak koşuluyla alanıyla ilgili lisans programlarına ya da Uzaktan Eğitim Sistemleri’nin lisans tamamlama programlarına başvurabilir.

 Alanlarındaki eğitim-öğretim hayatlarına, aşağıdaki lisans programlarında devam edebilirler;

KABUL VE KAYIT KOŞULLARI

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından belirlenen düzenlemeler çerçevesinde bu program için öğrenci kabulü, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenen üniversite giriş sınavı ile yapılmaktadır. Öğrencilerin akademik program tercihleri, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezine sunulmasından sonra, üniversite giriş sınavında elde ettikleri puanlara göre ilgili programa öğrenciler yerleşir.

PROGRAM YETERLİLİKLERİ (ÇIKTILARI)

YETERLİLİK KOŞULLARI

Raylı Sistemler Makine Teknolojisi ön lisans programından mezun olarak bu alanda yeterlilik kazanabilmek için,